Kącik świadomego rodzica

Kącik świadomego rodzica to zbiór książek dostępny bezpłatnie w naszych Promyczkach. Korzystać mogą z niego rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola, nauczyciele, mieszkańcy miejscowości, w której znajduje się punkt przedszkolny, a także członkowie Stowarzyszenia PADRE. Polecamy książki o charakterze poradnikowym dotyczącym wychowania dzieci, przygotowania ich do przedszkola, wsparcia w trudnych momentach, a także beztroskiego czasu wspólnie spędzonego. Zachęcamy do skorzystania! Oto kilka propozycji:

„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”

To książka ze wszech miar praktyczna, a nie teoretyczna. Autorki pokazują, jak w prosty i niezwykle skuteczny sposób opanować sztukę skutecznej komunikacji z dziećmi. Liczne przykłady i wskazówki wzięte z codziennych doświadczeń ułatwiają nie tylko rozwiązywanie najczęstszych problemów wychowawczych (np. stawianie granic, formułowanie oczekiwań), ale obrazują również metody budowania silnych więzi emocjonalnych między dorosłymi a dziećmi.

„Twoje kompetentne dziecko Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?”

Twierdząc, ze dzieci są kompetentne, chcę powiedzieć, że są one w stanie wiele nas nauczyć. Dają nam informacje zwrotną, która pomaga nam pozbyć się nieskutecznych, nieczułych i destrukcyjnych wzorców zachowania.

Jesper Juul

Czy właściwie rozumiemy zachowanie naszych dzieci? Czy umiemy w porę zauważyć ich problemy? Jak możemy rozwinąć w nich poczucie własnej wartości? Jakim zachowaniem krzywdzimy je najbardziej? Kiedy na wychowanie jest już za późno?
Współcześni rodzice często czują się bezradni wobec swoich dzieci. Gubią się też wśród porad wychowawczych, które mają sprawić, że ich dzieci staną się posłuszne i grzeczne.
Jesper Juul, europejski autorytet w dziedzinie wychowania, twierdzi, że dzieci wcale nie muszą być grzeczne! Zamiast tego powinny mieć zdrowe poczucie własnej wartości, wierzyć w swoje siły i nawiązywać dobre relacje z innymi. Powinny także stopniowo uczyć się odpowiedzialności za siebie, a w razie potrzeby także za innych.
Traktuj swoje dziecko poważniej! – radzi Juul.- Nie żądaj bezwarunkowego posłuszeństwa, bo nie to jest celem wychowania!

„Nie” z miłości. Mądrzy rodzice – silne dzieci

Szczere i stanowcze NIE jest często lepsze dla dziecka niż wymuszone TAK. Wiele konfliktów i trudności w rodzinie powstaje wtedy, gdy rodzice nie są w stanie odmówić dziecku, chociaż chcieliby to zrobić.

  • Na czym polega sztuka odmawiania dzieciom?
  • Jakich słów używać, kiedy chcemy czegoś zabronić?
  • Jak radzić sobie z dziecięcą frustracją?
  • Czy rodzicielskie NIE może podlegać negocjacjom?
  • Czy dziecko tez ma prawo mówić NIE swoim rodzicom?

 

„W świecie porozumienia bez przemocy. Praktyczne narzędzia do budowania więzi i komunikacji”

Oto zbiór ostatnich pism Marshalla B. Rosenberga, jednego z największych nauczycieli naszych czasów, który wbrew wszechobecnej przemocy na świecie konsekwentnie wprowadza w życie swoją pokojową filozofię życia i zaraża nią innych. Człowieka, który wierzy, że naturą ludzką jest dawać siebie innym i czerpać radość z tego, że nasze wspólne życie staje się lepsze.
Czeka cię niemiłe spotkanie z szefem? Wychowawczyni zadzwoniła ze szkoły w sprawie twojego dziecka? Jesteś po nieprzyjemnej kłótni z partnerem lub partnerką? Wiesz, że twój kolejny ruch zdecyduje o relacji z ważnymi dla ciebie osobami? Jak postąpić? Jak się zachować?
Często znajdujemy się w podobnych sytuacjach ‒ i równie często reagujemy według stałych schematów: bronimy swoich racji, nie chcemy słuchać drugiej strony, mówimy rzeczy okrutne ze złości lub frustracji. Ale może być inaczej. Porozumienie bez Przemocy dostarcza narzędzi do lepszego rozumienia siebie i innych. Pokazuje, jak dotrzeć do sedna konfliktów i jak je rozwiązać. Jak komunikować innym ludziom swoje potrzeby, nie raniąc ich, oraz jak odgadywać ich potrzeby.
Oto najnowsza książka twórcy Porozumienia bez Przemocy. Marshall B. ROSENBERG podsumowuje w niej swoje wieloletnie doświadczenie w praktycznym zastosowaniu rewolucyjnej metody komunikacji.
Pokazuje, jak dotrzeć do sedna konfliktów i jak rozwiązywać je bez użycia przemocy.
Podkreśla znaczenie świadomości swoich potrzeb oraz umiejętności empatycznego rozumienia potrzeb innych ludzi.
Uczy znajdowania strategii działania, które zaspokajają potrzeby wszystkich stron.
Radzi, jak przekształcić złość w pozytywne działanie.
Dzieli się swoją techniką prowadzenia warsztatów i pracy z ludźmi.
Z jego doświadczenia skorzystają psychologowie, terapeuci, nauczyciele, rodzice, menedżerowie oraz osoby szukające inspiracji w rozwoju osobistym.

 

„Twoje dziecko szczęśliwe w przedszkolu”

„Twoje dziecko – szczęśliwe w przedszkolu” to pomoc dla rodziców przygotowujących dziecko do przedszkola. Poradnik rozwiewa wiele obaw dotyczących procesu socjalizacji.

 

„Dialog zamiast kar”

Ta książka to podsumowanie wieloletniej pracy z dorosłymi i dziećmi – efekt praktycznego zgłębiania zasad Porozumienia bez Przemocy (NVC) Marshalla B. Rosenberga. Autorka dzieli się w niej swoim bogatym doświadczeniem w kształtowaniu relacji z dzieckiem, opartych na obustronnym dostrzeganiu i poszanowaniu uczuć i potrzeb. „Książkę Zofii Żuczkowskiej polecam wszystkim, którzy chcą poprawić swoje relacje z bliskimi, a szczególnie gorąco rodzicom. Tym, którzy szukają sposobu na kłótnie w piaskownicy, i tym, którzy obawiają się buntu nastolatka.” Joanna SZULC, redaktor naczelna miesięcznika „Dziecko” „Autorka podważa wiele staromodnych, ale i nowomodnych stereotypów wychowawczych. Jej książka jest ciekawa i mądra!”
Jan WRÓBEL, nauczyciel, dziennikarz, dyrektor I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego „Bednarska” w Warszawie.

 

Źródło: http://www.ambelucja.pl/